W końcu nadszedł odpowiedni moment, aby opowiedzieć o składnikach w kosmetykach, których powinno się unikać, będąc w ciąży. Jestem teraz żywo zainteresowana tematem 🙂 więc jest to najlepszy moment, aby podzielić się z Wami tą wiedzą. Do tematu zostałam zachęcona również dzięki mailowi czytelniczki, której brakowało u mnie na blogu tematu związanego z ciążą oraz kosmetyków do pielęgnacji dzieci. Tak więc przez najbliższe miesiące będę przygotowywać i dzielić się z Wami informacjami o kosmetykach do pielęgnacji noworodków oraz środków higienicznych, czyli pieluszkach, chusteczkach i innych przydatnych „akcesoriach”.
Dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży i nasze podejście do prawie wszystkiego się zmienia. Jeśli się zdrowo odżywiasz i stosujesz naturalne kosmetyki, to nie jest taki duży szok, ale zawsze. Szczerze Wam powiem, że sama wiedziałam jedynie, aby unikać fenoksyetanolu oraz witaminy A, a i uważać na olejki eteryczne. Więc musiałam zagłębić temat, bo na pewno na liście jest więcej tego typu składników.
Ważne jest informacja, że producent nie ma obowiązku poinformować nas, że kosmetyk jest odpowiedni dla kobiet w ciąży, czy karmiących. Jest to jedynie jego dobra wola. Nie ma również testów, które kosmetyk może przejść, aby został zakwalifikowany do tej grupy. Więc zależy to do nas, czy czytamy skład kosmetyku i wiemy, na co zwracać uwagę.
To zaczynamy! Najpierw wymienię najbardziej popularne składniki, które jako świadoma konsumentka (skoro czytasz mojego bloga) już dawno wyeliminowałaś! A na końcu przedstawię listę składników, które należy ograniczyć (wszystkie powinny być dla Ciebie oczywiste).
1. RETINOIDY
Pod tą nazwą kryją się wszystkie postaci witaminy A:
- retinol (wit. A, All-trans Retinol)
- palmitynian retinolu (Retinyl Palmitate, Retinal Palmitate)
- retinaldehyd (Retinal)
Co robią? Retinoidy są substancjami teratogennymi, czyli mogą wywołać wady rozwojowe u płodu.
Gdzie? W kremach przeciwzmarszczkowych i przeciwtrądzikowych
Ważne! Najlepiej nie stosować tych składników w momencie planowania ciąży i to nawet na pół roku przed.
2. FORMALDEHYD I POCHODNE
Aktualnie są właściwie niespotykane jako konserwant, za to jest popularnym składnikiem odżywek do paznokci. Za to pochodne formaldehydu są wciąż wykorzystywane jako konserwanty – i są często używane w lakierach do paznokci!
- Diazolidinyl Urea
- Imidazolidinyl Urea
- Benzylhemiformal
- 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, inaczej: Bronopol
- 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane, inaczej: Bronidox
- DMDM Hydantoin,
- Quaternium–15,
- Sodium Hydroxymethylglycinate
Co robią? Powodują nieregularne miesiączki oraz powikłania ciąży, podejrzewa się je także o działanie kancerogenne.
Gdzie? Lakiery do paznokci
Ważne! Zrezygnuj ze zmywacza, ze względu na zawartość acetonu.
3. DIHYDROKSYACETON (DHA)
Co robi? Substancja ta wiąże się z białkami powierzchownych warstw naskórka i powoduje zmianę ich zabarwienia, dzięki czemu uzyskujemy efekt opalonej skóry. Niestety, pod wpływem wody i temperatury wydziela z siebie formaldehyd.
Gdzie? Balsamach brązujące i samoopalacze
4. FILTRY UV
- Etylhexyl Methoxycinnamate, inaczej: Octyl Methoxycinnamat – najwięcej badań dotyczy właśnie tego filtra. Gdy dostanie się do krwioobiegu, zaburza gospodarkę hormonalną
- Benzophenone-3 –
- 4 Methylbenzylidene Camphor, inaczej: Enzacamene
- Octyl Dimethyl PABA
- Homosalate
Co robią? Przenikają one do krwioobiegu, a tym samym do mleka matki
Gdzie? Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym
5. PHENOKSYETANOL
Co robi? Nie jest szkodliwy dla skóry, jednak w przypadku jej wniknięcia do organizmu, może powodować uszkodzenie układu nerwowego. Z tego powodu nie powinno stosować jej się na okolicę błon śluzowych oraz przerwanej ciągłości naskórka. Przenika do mleka matek karmiących i może powodować wady rozwojowe.
Gdzie? W wielu naturalnych kosmetykach!
6. PARABENY
Co robi? Nie jest szkodliwy dla skóry, jednak w przypadku jej wniknięcia do organizmu, może powodować uszkodzenie układu nerwowego.
Gdzie? W przypadku matek karmiących bardzo istotne jest, by nie stosować balsamów do biustu oraz maści do sutków z tym konserwantem.
7. BUTYLOWANY HYDROKSYTOLUEN (BHT) ORAZ BUTYLOWANY HYDROKSYANIZADOL (BHA)
Co robi? Oba związki wykorzystywane są jako syntetyczne przeciwutleniacze, tj. przedłużają trwałość produktu, wykazują działanie konserwujące. Jednak oba wykazują działanie alergizujące oraz kancerogenne, dlatego są zabronione w kosmetykach dla dzieci.
Gdzie? W wielu popularnych kosmetykach do pielęgnacji, jak i kolorowych
8. TRICLOSAN
Co robi? Może wykazywać działanie kancerogenne.
Gdzie? Konserwant wykorzystywany głównie w preparatach przeciwtrądzikowych i bakteriobójczych, znajdziesz go w dezodorantach i innych kosmetykach pielęgnacyjnych.
9. POLIAKRYLAMID
Co robi? Jest to substancja zagęszczająca kosmetyk. Powstaje w procesie polimeryzacji akrylamidu, przez co gotowy surowiec może być zanieczyszczony akrylamidem. A sam akrylamid ma potwierdzone działanie kancerogenne i z tego powodu nie może być stosowany w kosmetykach.
U noworodków, które w czasie życia płodowego miały styczność z akrylamidem, zaobserwowano niższą masę urodzeniową, a także miały mniejszy obwód główki o 3 mm.
10. KWASY KOSMETYCZNE
Co robi? W trakcie ciąży należy odstawić kuracje na bazie kwasów ze względu na to, że skóra w ciąży zupełnie inaczej reaguje niż normalnie. Hormony sprawiają, że staje się np. bardziej wrażliwa, czy reaktywna.
- Kwas salicylowy oprócz reakcji fototoksycznych stwarza ryzyko wad wrodzonych płodu, powikłania ciąży, zaburzenia krzepliwości krwi u noworodka,
- Kwas glikolowy (Glicolic Acid)
- Kwas migdałowy (Mandelic Acid)
- Kwas laktobionowy (Lactobionic Acid)
Gdzie? Maski do twarzy i kuracje w salonach kosmetycznych
11. AMINY
Co robi? Stosowane jako regulatory pH. W wysokich stężeniach uszkadzają włos i naskórek, dlatego dodawane są do farb, by rozchylić łuskę włosa i umożliwić barwnikowi lepsze związanie, dzięki czemu kolor nie będzie się wymywał. Niestety, aminy wykazują także działanie kancerogenne.
- Triethanolamine
- Ethanoloamine
- Monoamine
- p-Phenylenediamine PPD (ciemny barwnik do farby)
Gdzie? W farbach do włosów
12. FLUOR
Co robi? Badania opublikowane w 2014 roku dowiodły, że narażanie organizmu płodu na działanie fluoru wiąże się z jego późniejszym ograniczeniem zdolności poznawczych. Naukowcy z Dalla Lana School of Public Health na Uniwersytecie Toronto w Kanadzie ogłosili niedawno swoje odkrycie w czasopiśmie naukowym Enviromental Health Perspectives. Naukowcy twierdzą na podstawie swoich odkryć, że narażenie płodu na kontakt z fluorem może mieć negatywny wpływ na jego rozwój nerwowy, zmniejszając jego inteligencję.
Gdzie? Pasty do zębów i płyny do higieny jamy ustnej
Pamiętaj również o wyeliminowaniu/ograniczeniu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś:
1. Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
2. Sodium Laureth Sulfate (SLES)
3. Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
4. Sodium Myreth Sulfate (SMS)
5. Sodium Coco-Sulfate (SCS)
6. Magnesium Laureth Sulfate (MLS)
7. Substancje z przedrostkiem PEG i PPG
8. Polisorbat – np. polisorbate-20, polisorbate-80
9. Glikole, np. Butylene Glicol, Propylene Glycol
10. Disodium EDTA
11. Etanol – Alcohol (denat.), Ethanol, DRF Alcohol, Grain Alcohol
12. Izopropanol – Isopropanol, Isopropyl Alcohol
Których składników w kosmetykach unikać podczas ciąży? To pytanie zadaje sobie każda świeżo upieczona przyszła mama. Mam nadzieję, że tym tekstem rozwiałam wątpliwości, które Wam towarzyszyły. Każda z Was, która przeszła na naturalną pielęgnację, nie zdziwi się składnikami widocznymi powyżej i dobrze!
Nie uwzględniłam tutaj olejków eterycznych, ale to temat na kolejny wpis :).
Czy zgadzacie się z powyższą listą? Może chcecie coś dodać?
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319500.php
2 komentarze
ile z tych składników to składniki naturalne? ja póki co w ciąży nie jestem i z takiego „dbania o siebie” przerzuciłam się na kosmetyki bez chemii Femi
I właśnie takie podejście jest najlepsze! Większość z tych składników znajdziesz w konwencjonalnych kosmetykach, ale niektóre z nas mimo naturalnej pielęgnacji wybiera tradycyjne farby do włosów, czy lakiery do paznokci. Dlatego chciałam zrobić wpis na temat takich składników, które trzeba wyeliminować w pierwszej kolejności. Na co muszę zwrócić uwagę to konserwant phenoxyetanol, który niestety jest dopuszczony do stosowania w naturalnych kosmetykach, ale jest mocno drażniący i po prostu szkodliwy. Przygotowuję wpis o olejkach eterycznych w ciąży, które są naturalne, ale są też potencjalnymi alergenami – tu będzie ciekawie 🙂 pozdrawiam