MIYA to kolejna polska marka, która stawia na naturalne składniki, jak również ładny design opakowań. Ważne dla nich w kremach jest to, aby się szybko wchłaniały i nie pozostawiały lepkiej warstwy. Krem do twarzy Miya ma skład określony na 94% zawartości naturalnych składników. Do wyboru mamy 4 rodzaje myWonderBalm: „Hello Yellow” z masłem z mango, „I’m cocnuts” z olejem kokosowym, „I love me” z olejem z róży oraz „Call me later” z masłem Shea.
Ja wybrałam wersję odżywczo-nawilżającą, czyli Hello Yellow. Jeszcze nie miałam kremu z masłem z mango, o którym czytałam, że ma niesamowite właściwości odżywcze i ochronne.
MIYA Hello Yellow krem do twarzy z masłem mango, 75ml, 29,99zł
+ lekka konsystencja
+ dość szybko się wchłania (choć nie tak szybko, jak bym tego chciała)
+/- intensywnie owocowy zapach (może nawet zbyt intensywny patrząc na to, że składniki kompozycji zapachowej mogą uczulać i podrażniać)
+ nie pozostawia lepkiego filmu, ale trochę muszę odczekać, aby nałożyć sypki mineralny podkład
+ wydajny
+ delikatny filtr przeciwsłoneczny (masło z mango)
– w połowie dnia skóra zaczyna mi się świecić (mimo tego samego podkładu i braku upałów niestety ;-P)
+ fajny design
+ skład ok (1 konserwant, stabilizator pH i składniki kompozycji zapachowej na nie, ale reszta ok)
+ delikatny
+ nie zapycha porów
Teraz przyjrzyjmy się składowi określonego na 92% zawartości składników pochodzenia naturalnego:
- Propylheptyl Caprylate jest substancją aktywną, przeciwzmarszczkową. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Jest emolientem o podobnych właściwościach co silikony.
- Decyl Oleat, czyli oleinian decylu głównie pozyskiwana z oliwy z oliwek. Jest emolientem tłustym, który tworzy na powierzchni skóry i włosów ochronny, jedwabisty i niezbyt lepki, natłuszczający film o właściwościach wygładzających. W dużych stężeniach i często stosowany może nasilać problemy trądzikowe, zatykać pory skóry, powodować wypryski i zaskórniki.
- Potassium Cetyl Phosphate, czyli sól potasowa mieszaniny estrów kwasu fosforowego i alkoholu cetylowego, alkoholu tłuszczowego pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego, czyli z ropy naftowej. Substancja myjąca i emulgująca do tworzenia oraz utrwalania emulsji myjących i pielęgnacyjnych, produktów do demakijażu, mleczek i kremów oczyszczających.
- Stearic Acid jest otrzymywany z naturalnych wosków. Stosowany jako stabilizator i koemulgator, nawilża, ułatwia przedostawanie się substancji czynnych do głębszych warstw skóry. W dużych stężeniach może nasilać zmiany trądzikowe, powodować zaskórniki, wypryski. Tworzy emulsje typu O/W, stabilizuje i zapobiega rozwarstwianiu. Stosowany także w produktach myjących jako substancja renatłuszczająca, zapobiegająca przesuszeniom skóry przez silnie działające detergenty.
- Mangifera Indica (Mango) Seed Butter otrzymywane z pestek owoców Mangifera Indica. Odpowiada m.in. za klimatyzację i kondycjonowanie skóry. Działa także ochronnie – jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Ma właściwości nawilżające i regenerujące.
- Hydrolyzed Caesalpinia Spinosa Gum to wodny-glikolowo-glicerynowy wyciąg z drzewa Tara z modyfikowaną gumą z drzewa Tara. Naturalny polimer (galaktomannany), składnik konsystencjotwórczy, tworzy film na skórze, przez co wtórnie nawilża, stabilizuje emulsje.
- Caesalpinia Spinosa Gum, czyli frakcja z drzewa Tara. Jest naturalnym polimerem, składnikiem konsystencjotwórczym oraz stabilizuje emulsje. Dodatkowo tworzy film na skórze.
- Sodium Polyacrylate jako syntetyczny składnik wiążący wodę i filmotwórczy, działa ochronnie i wygładzająco na powierzchnie. Zapobiega również rozwarstwianiu faz emulsji, substancja kontrolująca i podnosząca lepkość kosmetyków.
- Triethanolamine, czyli trietanoloamina jest pochodzenia chemicznego. Substancja ta wykorzystywana jest w kosmetyce do ustawienia określonej wartości pH i jej stabilizacji. Może wytworzyć nitrozaminy. Znajduje się na liście substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym niespłukiwanym preparacie do 2,5%.
- Ethylhexylglycerin to konserwant wzmacniający działanie innych konserwantów dodanych do kosmetyku. Jest również humektantem, ma delikatne działanie nawilżające, a także poprawia odczuwalność użytkową współobecnych w składzie emolientów. Składnik nie jest sklasyfikowany jako alergen, reakcje alergiczne występują dość rzadko, może jednakże podrażniać oczy.
- Sodium Phytate – sól sodowa kwasu fitowego. Otrzymana ze zbóż, otrębów i nasion roślin strączkowych. Jest związkiem chelatującym.
- Hexyl Cinnamal i Limonene to syntetyczne składniki kompozycji zapachowej. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza 0,001% w produkcie niespłukiwanym, 0,01% w produkcie spłukiwanym.
- Linalool jest organicznym związkiem chemicznym o intensywnym zapachu konwalii, otrzymywany z olejków eterycznych bądź syntetycznie. Występuje w olejku lawendowym i kolendrowym. Jako dodatek do kosmetyków może wywołać reakcje alergiczne, podrażnić skórę i oczy oraz przyczynić się do łuszczycy. Uważany za potencjalny, groźny alergen, który może powodować wysypki skórne. W kosmetykach oraz perfumach stosowany jako substancja zapachowa lub składnik kompozycji zapachowych. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwdziała nieprzyjemnym zapachom, np. potu, maskuje niepożądane zapachy innych składników kosmetyku.
Skład: Aqua (Water), Propylheptyl Caprylate, Decyl Oleate, Glycerin, Potassium Cetyl Phosphate, Cetearyl Alcohol, Stearic Acid, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Mangifera Indica (Mango) Seed Butter, Hydrolyzed Caesalpinia Spinosa Gum, Caesalpinia Spinosa Gum, Panthenol, Phenoxyethanol, Sodium Polyacrylate, Tocopheryl Acetate, Triethanolamine, Xanthan Gum, Ethylhexylglycerin, Sodium Phytate, Alcohol, Parfum (Fragrance), Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool.
Chętnie spróbuję pozostałe kremy z tej serii, ale raczej będę je stosować na noc lub w okresie jesienno-zimowym, bo jednak nie wchłaniają się tak szybko jak bym tego chciała.
A Wy miałyście okazję wypróbować kremów MIYA? Którą wersję polecacie najbardziej?
ZIELONY – składniki naturalne
POMARAŃCZOWY – składniki syntetyczne dopuszczone do stosowania w ograniczeniu
2 komentarze
Chyba jednak powinnaś trochę poczytać na temat produkcji kosmetyki, zwłaszcza tych naturalnych. Każdy produkt zawierający wodę w składzie musi mieć konserwant, w innym wypadku po dwóch tygodniach był by do wyrzucenia z obwodu namnożonych bakterii
Tak, zgadzam się z Tobą. Ale wszystko zależy od tego jaki konserwant zostanie wykorzystany przy produkcji kosmetyków. Obecnie coraz częściej w kosmetykach naturalnych są wykorzystywane konserwanty pochodzenia naturalnego, a nie syntetycznego. Pozdrawiam