Lakiery marki Deborah wyprodukowane są we Francji. Zawierają do 80% składników naturalnego pochodzenia uzyskanych między innymi z pszenicy i ziemniaków oraz wzbogaconych specjalnymi żywicami. W ofercie jest 10 kolorów w odcieniach nude, różowych, czerwonych, a także jest jeden w kolorze niebieskim. Ja wybrałam kolor 08, czyli malinowy róż, idealny na lato oraz 03 neutralny kolor nude (na zdjęciach wychodzi ciut ciemniejszy niż w rzeczywistości). Pełną gamę produktów Deborah z naturalnym składem można znaleźć w Rossmanie, niestety tylko w wybranych sklepach. Oprócz lakierów posiadają w ofercie pomadki do ust (w pięknych matowych kolorach), podkłady w płynie oraz tusz do rzęs.
Lakier do paznokci Smalto Formula Pura Deborah Milano, 8,5ml, 29,99zł
Na opakowaniu widnieje informacja o zastosowaniu utrwalacza top-coat bezpośrednio po nałożeniu warstwy bazowej lakieru. Ja niestety nie posiadam jeszcze w swojej kosmetyczce naturalnego topa, więc postanowiłam wypróbować trwałość samego lakieru.
A oto jakie są moje wrażenia:
– trwałość lakieru określam na 2 max. 3 dni. Nawet już drugiego dnia pojawiają się jasne końcówki na paznokciach (wiadomo, pisanie na klawiaturze robi swoje). Ale zdecydowanie lepszą trwałość miał na paznokciach u stóp. Zapewne przy użyciu top-coat trwałość byłaby znacznie przedłużona, ale nie po to wybrałam naturalny lakier, aby nakładać na to sztuczny top.
+ szybko wysycha
+ łatwe nakładanie i szeroki wyprofilowany pędzelek
+ odpowiednia konsystencja (nie rozlewa się na płytce)
+ dobre krycie, ale potrzeba dwóch warstw
+ ładne kolory
+/– płytka błyszczy się tylko pierwszego dnia, potem kolor jest tak jakby wyblakły (po raz kolejny na pewno byłoby lepiej z topem)
+ skład jest dobry, ze względu na brak toulenu, kamfory, DBP (Dibutyl Phthalate) oraz formaldehydu czy żywicy formaldehydowej (Formaldehyde Resin).
Natomiast poniżej specyfikacja składników w lakierach Deborah:
- Butyl Acetate jest to ester kwasu octowego i alkoholu butylowego, substancja o ostrym zapachu kojarzonym z bananami. Składnik stosowany w lakierach do paznokci jest rozpuszczalnikiem organicznym odparowującym po aplikacji lakieru, ułatwia rozprowadzanie. Może wywoływać działanie alergenne i w skrajnych przypadkach może działać toksycznie na drogi oddechowe i błony śluzowe.
- Ethyl Acetate Ester etylowy kwasu octowego. Bardzo dobry rozpuszczalnik organiczny, słabo rozpuszczalny w wodzie. Opary w skrajnych wypadkach i w dużych dawkach działają drażniąco na układ oddechowy, błony śluzowe, oczy.
- Nitrocellulose substancja tworząca warstwę lakieru. Składnik używany w przemyśle chemicznym przy produkcji klejów, farb oraz lakierów. Dzięki niej lakier zastyga w jednolitą warstwę i dobrze przylega do płytki paznokcia. Nitroceluloza jest mieszaniną azotanów (V) celulozy-estrów celulozy oraz kwasu azotowego.
- Isosorbide Dicaprylate/Caprate jest klasyfikowany jako składnik konsystencjo twórczy. Bezpieczny w użyciu w kosmetykach.
- Stearalkonium Bentonite, czyli bentonit stearalkonium, substancja żelotwórcza i regulator lepkości.
- Styrene/Acrylates Copolymer to kompleks polimerowy. Substancja błonotwórcza stosowana głównie w produkcji lakierów do paznokci i kosmetyków do stylizacji włosów. Wykorzystany również jako składnik czyszczący, zmętniający, pozwala uzyskać stabilną, kremową emulsję. Benzophenone-1 to chemiczny filtr przeciwsłoneczny, ma działanie alergizujące, może działać jak estrogen.
- N-Butyl Alcohol to butanol. Jest organicznym związkiem chemicznym stosowanym jako rozpuszczalnik. Na bazie butanolu produkowane są również niektóre perfumy.
- Alumina to tritlenek diglinu. Organiczny związek chemiczny, kryształ pochodzenia mineralnego. Jest jednym z najtwardszych po diamencie minerałów. Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach naturalnych i organicznych, o szerokim zastosowaniu w kosmetyce w zależności od rodzaju przetworzenia. Stosowany jako substancja przeciwzbrylająca i regulująca lepkość kosmetyków pudrowych oraz filtrów mineralnych, zapobiega grudkowaniu dwutlenku tytanu i tlenku cynku, redukuje także przejrzystość substancji bezbarwnych, zmętniając ją, tym samym zmniejsza przepuszczalność światła.
- Diacetone Alcohol, czyli chemiczny rozpuszczalnik, jest używany w preparatach przeciw zamarzaniu.
- Trimetylpentanediyl Dibenzoate to plastyfikator sztyftów, zapobiega kruszeniu się pomadek. Może również pełnić funkcję rozpuszczalnika. Dodany do lakieru do paznokci tworzy trwałą, elastyczną folię.
- Phosphoric Acid to kwas fosforowy, regulator pH, substancja zapachowa.
- CI 77742 to mangan fioletowy. Jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Nie uczula.
- CI 77266 to węgiel drzewny (czerń węglowa, węgiel aktywny). Naturalny czarny barwnik.
- CI 15880 = Czerwień rubinowa. Jest barwnikiem kosmetycznym pochodzenia chemicznego.
- CI 77007 to ultramaryna. Barwnik kosmetyczny o niebieskim kolorze, pochodzenia naturalnego.
- CI 77510 to błękit pruski. Barwnik kosmetyczny o ciemnoniebieskim kolorze. W dużych stężeniach może wywołać alergie.
- CI 74260 to zielony pigment. Pochodzenia syntetycznego. Nie powinien być stosowany w okolicach oczu.
- CI 74160 to niebieski barwnik pochodzenia chemicznego.
Skład: Butyl Acetate, Ethyl Acetate, Nitrocellulose, Isosorbide Dicaprylate/Caprate, Adipic/Neopentyl Glycol/Trimellitic Anhydride Copolymer, Alcohol, Stearalkonium Bentonite, Styrene Acrylates Copolymer, Benzphenane-1, N-Butyl Alcohol, Alumina, Diacetone Alcohol, Trimetylpentanediyl Dibenzoate, Phosphoric Acid, CI 77891, CI 77491, CI 77499, CI 77742, CI 19140, CI 15850, CI 77266 (NANO), CI 15880, CI 77007, CI 77510, CI 74260, CI 74160.
Specjalnie nie zaznaczałam, które składniki są naturalne, a które syntetyczne. Większość składników do produkcji lakierów do paznokci jest wytwarzanych syntetycznie, ale jeśli producent zastrzegł, że substratów naturalnych jest do 80% (nie wiemy od ilu %) to znaczy, że większość powinno być pochodzenia naturalnego. I niestety na ten moment bez konkretnej informacji od producenta nie jestem w stanie ich określić i sklasyfikować oprócz barwników, które są dokładnie zaznaczone. Zostaje nam zatem wierzyć w prawdomówność producenta i etykietki :/
Raz na jakiś czas na pewno będę ich używać, bo mają ładne kolory i szybko schną. Niestety będąc przyzwyczajoną, a może bardziej rozpieszczoną przez trwałość hybryd będą rzadkim gościem na moich paznokciach u rąk (bo u stóp zdecydowanie częściej).
A Wy jak określacie trwałość lakierów o dobrym składzie? A może podpowiecie mi inne marki, których lakiery warto wypróbować?