Marki Lavera, jak i Benecos są znanymi producentami naturalnych kosmetyków. Opisane poniżej naturalne tusze do rzęs są certyfikowane, z częściową zawartością składników pochodzących z certyfikowanych upraw organicznych (NaTrue). Nie zawierają składników pochodzących z martwych zwierząt, olejów mineralnych, syntetycznych środków barwiących, zapachowych czy konserwujących. Nie są testowane na zwierzętach. W 100% wegańskie.
Tusz do rzęs Benecos Volume Black, 10 ml, 21,90 zł
+ dobrze rozdziela rzęsy
+ intensywny czarny pigment
+/- nadaje naturalny i delikatny efekt
– rzadka konsystencja na początku stosowania powoduje, że się strasznie maże i odbija podczas malowania (ale przy mineralnych maskarach może to wystąpić – czytałam, aby dodać kilka kropli olejku np. jojoba i intensywnie wymieszać). Po miesiącu konsystencja już jest bardziej gęsta i nakładanie jest zdecydowanie łatwiejsze-musi po prostu trochę podeschnąć.
+ natomiast w ciągu dnia nie kruszy się ani nie maże (co jest dużym plusem)
– szybko się rozmazuje pod wpływem wody (łzy, deszcz :/) co też może być +, bo łatwo się zmywa
+/- ziołowy zapach trochę apteczny
– nie nadaje objętości, tak, jak bym tego oczekiwała i trzeba nałożyć dwie/trzy i więcej warstw, żeby było widać efekt pomalowanych rzęs
+ atrakcyjna cena
+ posiada 3 certyfikaty organiczności (BDiH, Vegan, Ok test)
+ skład
Teraz parę informacji o składzie:
- Salvia Sclarea (Clary) Flower/Leaf/Stem Water ekstrakt z szałwii muszkatołowej. Jest źródłem następujących składników aktywnych: olejek eteryczny, garbniki katechinowe, flawonoidy, triterpeny, laktony, niektóre witaminy.
- Brassica Campestris/Aleurites Fordii Oil Copolymer -olej rzepakowy, zawiera wit.A, E, K i kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Posiada bardzo dobre właściwości nawilżające i kondycjonujące skórę. Jest humektantem.
- Glyceryl Rosinate, czyli kalafonian glicerolu jest składową lanoliny roślinnej. Jest emulgatorem pochodzenia naturalnego, a także emolientem nawilżającym, tworzy na powierzchni skóry i włosów ochronną, zapobiegającą odparowywaniu wilgoci, zmiękczającą warstwę. Składnik wykorzystywany jest również do tworzenia kompozycji zapachowych, bo jest substancją aromatyczną.
- Potassium Palmitoyl Hydrolyzed Wheat Protein – Jest odpowiedzialna za utrzymywanie wody, dzięki czemu nawilża, a także zmiękcza i wygładza włosy. Stosowany jest również jako substancja antystatyczna, zmniejsza elektryzowanie się włosów. Ponadto wykorzystywane są w preparatach myjących w celu ograniczenia potencjalnego działania drażniącego anionowych substancji powierzchniowo czynnych jak ALS.
- Oleic/Linoleic/Linolenic Polyglycerides powstał z polimeryzacji mikstury di i trigliceridów z kwasami oleinowego, linolowego i α-linolenowego.
- Glyceryl Caprylate otrzymywany jest z kokosa. Działa jako emulgator i emolient. Stosowany jest również jako naturalny konserwant.
- Magnesium Aluminum Silicate, czyli krzemian magnezowo-aluminiowy. Zagęstnik nieorganiczny. W wodzie tworzy roztwory koloidalne. Stabilny w zakresie pH 2-13. Wykorzystywany jest jednak także w wyrobach do makijażu, gdyż jest czynnikiem zawieszającym w układzie pigmenty. Kosmetyki na jego bazie dobrze rozprowadzają się na powierzchni skóry i pozostawiają ją przyjemną i jedwabistą w dotyku.
- Sorbitan Olivate i Cetearyl Olivate są to monoestry sorbitolu i oliwy z oliwek tworzą naturalny system konserwujący.
- Cetyl Palmitate, czyli palmitynian cetylu. Jest emulgatorem i emolientem. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy
- Sorbitan Palmitate – estry sorbitanu powstają w wyniku reakcji alkoholu wielowodorotlenowego – sorbitolu i kwasu tłuszczowego (palmitynowego). Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja umiarkowanie lipofilowa, nierozpuszczalna w wodzie. Wrażliwa na zmiany pH. Jest emulgatorem.
- Persea Gratissima Oil – Olej otrzymywany w wyniku tłoczenia miąższu owoców awokado. Bogaty w witaminy: A, B, E, H, K, PP, F, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) oraz aminokwasy. Jest emolientem tłustym. Nadaje połysk. Wykazuje działanie regenerujące.
- CI 77820 nadaje produktom srebrny kolor. To także naturalny konserwant przedłuża trwałość produktu. Ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Mikrocząsteczki czystego srebra mają właściwości antyseptyczne (zwłaszcza dla skóry i błon śluzowych) oraz antybakteryjne, jak również przyczyniają się do ochrony produktu, zapobiegają jego zepsuciu.
Skład: Salvia Sclarea (Clary) Flower/Leaf/Stem Water*, Cetearyl Alcohol, Glycerin*, Acacia Senegal Gum, Brassica Campestris/Aleurites Fordii Oil Copolymer, Glyceryl Rosinate, Glyceryl Stearate, Silica, Potassium Palmitoyl Hydrolyzed Wheat Protein, Oleic/Linoleic/Linolenic Polyglycerides, Tocopherol, Glyceryl Caprylate, Magnesium Aluminum Silicate, Aqua (Water), Sorbitan Olivate, Cetearyl Olivate, Cetyl Palmitate, Sorbitan Palmitate, Persea Gratissima (Avocado) Oil*, Xanthan Gum, Ci 77499 (Iron Oxides), Ci 77820 (Silver).
* z kontrolowanych upraw biologicznych
Tusz do rzęs nadający objętość Lavera Trend sensitive, 9ml, 26,00zł
+ poręczna fajna szczoteczka
+ dobrze rozdziela rzęsy
+ intensywny czarny kolor
+ nadaje objętość rzęsom
+ wystarczą dwie warstwy, aby rzęsy były podkreślone
+ nie rozmazuje się w momencie malowania i nakłada się ją dość precyzyjnie
– kruszy się i maże w ciągu dnia
– dziwny, dość intensywny zapach trochę alkoholowy
– mam wrażenie pandy pod okiem pod koniec dnia
+/- ciężko się zmywa, ale za to jest bardziej odporna na wodę niż Benecos
+ posiada dwa certyfikaty organiczności (Vegan , Naturele)
+ atrakcyjna cena
+ skład
Prześledźmy zatem skład:
- Dodekane – jest węglowodorem o pochodzeniu roślinnym. W kosmetykach pełni funkcję zapachową.
- Rhus Verniciflua Peel Wax, czyli wosk z sumaka lakowego. Składnik filmotwórczy o błyszczącym wykończeniu, emolient tłusty. W kosmetykach pełni funkcję spoiwa i stabilizatora emulsji typu w/o i substancji nierozpuszczalnych, np. pigmentów.
- Pullulan jest węglowodanem pochodzenia naturalnego pozyskiwanym m.in. z tapioki. Wytwarzany jest w procesie fermentacji przez grzyby Aureobasidium pullulans. Czysty pullulan nie ma ani zapachu, ani smaku. Wiąże wodę, zagęstnik. Działa przeciwutleniająco. Poprawia wygląd skory, napinając ją i wypełniając zmarszczki. Stosowany przede wszystkim w kosmetykach antyaging.
- stearynian 3-poliglicerolu
- Celuloza to polisacharyd zbudowany z cząsteczek glukozy, połączone są one wiązaniami nierozkładanymi przez nasz organizm. Otrzymywana jest z włókien bambusa. Nadaje skórze gładkość, ułatwia rozprowadzanie preparatu.
- Hectorite jest zagęstnikiem nieorganicznym. Pod wpływem wody pęczniej i tworzy roztwór koloidalny. Stabilny w szerokim zakresie pH, kompatybilny z większością składników. Nadaje zagęszczonym roztworom charakterystyczne uczucie jedwabistości w dotyku.
- Sorbitol – alkohol pochodzący od glukozy, po raz pierwszy otrzymany z jarzębiny, wiąże wodę, zapobiega wysychaniu kosmetyku, rozpuszczalni, stosowany również w żywności
- Dehydroxanthan GumDehydroxanthan Gum – jest produktem całkowicie naturalnej technologii. Guma ksantanowa (uwodniony analogowy) polisacharyd stosowana jako dodatek do żywności i modyfikator właściwości reologicznych. Jest wytwarzana w procesie fermentacji glukozy i sacharozy. W kosmetyce stosuje się do wytwarzania żeli wodnych zazwyczaj w połączeniu z glinką bentonitową. Jest wykorzystywana także w oleju-w-wodzie, aby pomóc ustabilizować kropelki oleju przeciw koalescencji. Ma właściwości nawilżające skórę.
- Acacia Senegal Gum – Gumę arabską pozyskuje się w wyniku mechanicznego skaleczenia rosnących w Sudanie, Senegalu, Indiach i Australii drzew z rodzaju Acacia (Acacia senegal -akacja senegalska). Jest to mieszanina różnorodnych soli kwasu arabowego i glukuronowego. Modyfikator reologii (zmienia konsystencję) -zagęstnik, zwiększa lepkość preparatu, dzięki czemu wpływa także na stabilność piany.
- Trehalose jest to disacharyd, działa nawilżająco oraz utrzymuje wilgoć.
Skład: Water (Aqua), Alcohol*, Dodecane, Rhus Verniciflua Peel Wax, Cetearyl Alcohol, Pullulan, Butyrospermum Parkii (Shea Butter)*, Polyglyceryl-3 Stearate, Cellulose, Hectorite, Copernicia Cerifera (Carnauba) Wax*, Euphorbia Cerifera (Candelilla) Wax, Sorbitol, Dehydroxanthan Gum, Acacia Senegal Gum, Trehalose, Tocopherol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Fragrance (Parfum)**, Limonene**, Linalool**, Citral**, Geraniol**, Citronellol**, Benzyl Benzoate**, [+/- Iron Oxide (CI 77491), Iron Oxide (CI 77499)].
* z kontrolowanych upraw biologicznych ** z naturalnych olejków eterycznych
Dla kogo są opisane wyżej naturalne tusze do rzęs? Dla osób lubiących naturalny wygląd TAK. Dla osób, które chcą podkreślić mocniej rzęsy oraz stawiają na trwałość niestety NIE.
Składy obu tuszów oprócz tego, że są super, to bardzo się różnią od siebie i to widać w działaniu. Jeden mniej trwały w ciągu dnia, ale ładnie podkreśla rzęsy, drugi wytrzymuje cały dzień, ale należy nałożyć parę warstw. Zdecydowanie bardziej zadowolona jestem z tuszu Benecos i mogę go polecić dla osób rozpoczynających przygodę z naturalnym makeup’em.
A jaka jest Wasza przygoda z naturalnymi tuszami ? Czy próbowałyście produktów firmy Benecos, czy Lavera? A może macie swoich ulubieńców z innych firm?