Odkryciem dopiero co rozpoczętego 2019 roku będzie olej konopny. Podbija nasze oraz Wasze serca przede wszystkich świetnym działaniem, oraz wszechstronnością wykorzystania zwłaszcza w przypadku cery problematycznej, atopowej czy wrażliwej. Dlaczego tak jest, przeczytacie z nowego wpisu przygotowanego przez Ewę Szerszon, mojej ulubionego kosmetologa 🙂 Zaczynamy…
Ogólna charakterystyka konopii siewnej
Konopia siewna (Cannabis sativa L.) gatunek rośliny z rodziny konopiowatych. Osiągają wysokość nawet 2,5 metra, części zielone pokryte są gruczołowymi włoskami, wydzielającymi intensywny zapach. Liście konopi są szorstko owłosione, posiadają lancetowaty kształt, natomiast kwiaty szczególnie rośliny żeńskiej wyrastają zebrane w gęste, szczytowe kłosy. Owoce konopi są o kształcie jajowatym lub kulistym, barwy szarożółtej.
Konopie siewne ze względu na to, że są rośliną włóknistą i oleistą, były stosowane od tysięcy lat do produkcji różnego rodzaju produktów: leków, płótna, lin czy papieru. W medycynie ludowej olej konopny stosowany był jako środek łagodzący zmiany skórne. Przez wiele lat niestety konopie były okryte złą sławą, ze względu na produkcję marihuany i haszyszu, dlatego też zapomniano o niesamowitych, zdrowotnych właściwościach oleju konopnego, a skupiono się wyłącznie na działaniu narkotycznym.
Po długim czasie olej konopny w końcu wrócił do łask i przeżywa teraz drugą młodość, dzięki czemu możemy cieszyć się dobrodziejstwami, jakie zawarte są w jego składzie.
Olej konopny (pozyskiwanie, działanie na skórę i jej przydatki, składniki aktywne)
Olej konopny pozyskiwany jest z nasion tej rośliny (dobrej jakości produkt uzyskiwany jest z dobrze oczyszczonych nasion). Tłoczony jest na zimno, dzięki czemu uzyskuje barwę od zielonej do oliwkowej, posiada charakterystyczny orzechowy zapach i posmak. Podczas tłoczenia, może dojść do zanieczyszczenia innymi fragmentami rośliny, w tym organami, na których znajdują się włoski wydzielnicze. Powoduje to występowanie w oleju konopnym niewielkich ilości CBD (kanabidiolu), który korzystnie wpływa na nasz organizm. Nawet niewysoka zawartość kanabidiolu może działać przeciwpadaczkowo, przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwdrgawkowo.
! WAŻNA INFORMACJA: często możemy się spotkać z olejkiem eterycznym, pozyskiwanym z kwiatów przemysłowych konopii, który mylnie nazywany jest olejem konopnym, wykazuje on silne działanie antybakteryjne!
Ze względu na wysoką zawartość Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, olej konopny znajduje szerokie zastosowanie w kosmetykach do skóry suchej, alergicznej, dojrzałej i przetłuszczającej się. A dlaczego jest taki niesamowity?
- nie zatyka porów
- hamuje utratę wody z naskórka
- odbudowuje barierę hydrolipidową
- regeneruje
- zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry
- idealny w łagodzeniu dermatoz (łuszczyca, AZS)
- normalizuje pracę gruczołów łojowych
- rozjaśnia przebarwienia
- stymuluje wzrost włosów i paznokci (odżywia i wzmacnia)
Co bardzo ciekawe: Polecany jest także do pielęgnacji skóry niemowląt!
Zastosowanie w praktyce:
- Samodzielnie zamiast kremu
- Dodatek do kremu, balsamu
- Dodatek do kąpieli
- Preparat do masażu
- Preparat do demakijażu (samodzielnie lub w połączeniu z olejem bazowym w proporcjach 4:1)
- Jako kosmetyk do pielęgnacji włosów i paznokci
- Punktowo na niedoskonałości, czy podrażnioną skórę
Kosmetyki z olejem konopnym (linki)
Ministerstwo Dobrego Mydła „ Len i konopie- odżywczy mus do ciała”
Wytwórnia Mydła „Mus do ciała”
Wytwórnia mydła „Miód i konopie- mydło”
Cashee naturals „Maść SOS konopie i ogórecznik”
Hagi Cosmetics „Naturalny scrub do ciała z olejem konopnym i macadamia”
Iossi „Regenerujące masło do ciała z olejem konopnym
Polny warkocz „Mazidło konopne”
The Body Shop „krem do rąk z olejem konopnym”,
The Body Shop „Balsam do ust z olejem konopnym”
Coraz częściej z pełną świadomością wybieramy produkty kosmetyczne z naturalnymi, roślinnymi składami, a tym samym wracamy do korzeni. Zainteresowanie kosmetykami z konopi i z olejem, który z nich powstaje, cały czas rośnie. Cieszy nas fakt, że stajemy się coraz bardziej wymagającymi i świadomymi konsumentami. I jeszcze bardziej cieszymy się z tego, że możemy Wam przybliżać takie cuda natury jak opisany powyżej olej konopny.
Też podzielacie nasze zdanie, że kosmetyki z olejem konopnym świecą swój triumf? Które kosmetyki wybieracie, czy może stosujecie olej konopny samodzielnie?
Bibliografia
- Bojarowicz H., Woźniak B.: Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę. Probl. Hig. Epidemiol. 2008, 89.
- Van Wyk B.E., Wink M.: Rośliny lecznicza świata. MedPharm Polska, Wrocław 2008.
- Senderski M.E: Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wydawnictwo K.E. Liber, Warszawa 2009.
- Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczyk E., Niedworok J.: Fitoterapia i leki
- roślinne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Walczak-Zeidler K., Felczak-Guzik A., Nowak I.: Oleje roślinne stosowane jako surowce kosmetyczne – leksykon. Cursiva, Kostrzyn 2012.
- Noszczyk M. [red.]: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Martini N.C.: Kosmetologia i farmakologia skóry. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
- Backes M. Marihuana i medycyna. Praktyczny przewodnik po świecie medycznej marihuany. 2015 Wydawnictwo Purana.
- Leizer C, Ribnicky D, Poulev A, Dushenkov S, Raskin I. The composition of hemp seed oil and its potential as an important source of nutrition. Journal of Nutraceuticals, Functional & Medical Foods 2000; 2(4).
2 komentarze
Do listy firm dodałabym jeszcze maść konopną od Majru: https://www.zdrowonaturalnie.pl/2018/03/majru-masc-naturalna-konopna.html
Dziękujemy za podpowiedź 🙂