Mam nadzieję, że po ostatnim wpisie o ogólnej charakterystyce olejów wiecie już więcej na temat olejów wykorzystywanych w kosmetykach. Nie byłabym sobą, gdybym nie proponowała rozszerzenia tej wiedzy, więc zaczniemy omawiać szczegółowo niektóre z nich. Dziś jako pierwszy będzie przedstawiony olej lniany. Autorką poniższego tekstu jest już nie debiutantka Ewa, czyli kosmetolog z długoletnim doświadczeniem i olej lniany jest jej ulubionym, tak więc nie dziwi mnie to, że od niego zaczniemy 😀
Ogólna charakterystyka lnu
Len znany jest od wieków uprawiany, o czym świadczą znalezione podczas starożytnych wykopalisk w Mezopotamii naczynia gliniane z siemieniem lnianym mające ponad 6000 lat. W Polsce, w Biskupinie odkryto jego uprawy pochodzące z epoki kamiennej. Jednym słowem należy do najdawniej uprawianych roślin.
W zależności od kierunków celów, dla jakich produkowana jest ta roślina, rozróżnia się trzy rodzaje:
- lny oleiste, które uprawiane są w celu uzyskania nasion do produkcji oleju,
- lny włókniste, uprawiane w celu uzyskania włókna przędzalnego, które znajduje się w łodygach,
- lny przejściowe (włóknisto-oleiste) dostarczające nasiona i włókna.
Olej lniany
Godnym szczególnej uwagi olejem roślinnym jest olej lniany. Ze względu na to, że jest olejem schnącym, jest często wykorzystywany w przemyśle chemicznym do produkcji linoleum, tkanin wodoodpornych, olejów zagęszczonych, do produkcji farb i lakierów. Ma korzystne właściwości dla zastosowań również w farmacji. W kosmetologii i kosmetyce także znalazł swoje miejsce i cieszy się coraz większą popularnością. Sam skład oleju lnianego wskazuje na to, jakim „złotym środkiem” jest dla naszej skóry i jej przydatków, a jego działanie jest tak wszechstronne, że może być z powodzeniem stosowany w pielęgnacji skóry tłustej, suchej, starzejącej się, ale i tej alergicznej.
Olej lniany podstawowe informacje
Olej lniany (Oleum Lini) otrzymuje się poprzez wytłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). Ma żółtawe zabarwienie, cierpki intensywny zapach. W skład oleju lnianego wchodzi 50% glicerydu kwasu α-linolowego, 20% glicerydu kwasu oleinowego, 9% glicerydów nasyconych kwasów: palmitynowego i stearynowego, mirystynowego, margarynowego, dokozanowego, arachidowego oraz kwasów nienasyconych: palmitoleinowego, eikozenowego, zawiera fitosterole i witaminę E. Jest olejem bogatym w kwasy omega-3.
Olej lniany i składniki aktywne
Kwasy tłuszczowe: oleinowy, linolowy oraz α-linolenowy zmniejszają przeznaskórkową utratę wody, poprawiają też stopień nawilżenia, wspomagają procesy regeneracyjne uszkodzonego naskórka oraz stabilizują metabolizm skóry.
Kwas α-linolowy należy do kwasów szeregu omega-6, odgrywa bardzo ważną rolę w skórze. Przede wszystkim świetnie się sprawdza w przypadku skóry suchej, chroniąc i ulepszając barierę lipidową naskórka. Chroni przed utratą wody z naskórka i reguluje metabolizm skóry. Kwas linolowy jest także składnikiem sebum (łoju), natomiast w przypadku cery trądzikowej obserwuje się jego spadek. W pielęgnacji skóry problematycznej poprawia pracę gruczołów łojowych, odblokowuje pory i zdecydowanie zmniejsza ilość powstających zaskórników. Znajduje się także, w składzie błony komórkowej i cemencie międzykomórkowym.
Kolejnym istotnym składnikiem oleju lnianego jest kwas α-linolenowy, przedstawiciel kwasów omega-3, który jest składnikiem błon komórkowych ludzkich komórek, przez co wpływa na odpowiedni transport wewnątrz i zewnątrzkomórkowy.
Kwasy eikozapentenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA) neutralizują substancje pozapalne, które są indukowane przez szkodliwe działanie promieni UV. Zmniejszają dolegliwości związane z oparzeniami, łagodzą podrażnienia i stymulują procesy regeneracyjne.
Fitosterole są substancjami, które w kosmetyce odgrywa szczególną rolę. Mają zdolność pobudzania syntezy kolagenu, który jest głównym białkiem podporowym skóry. Wykazują działanie mocno przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. Przyśpieszają także, gojenie i regenerację naskórka.
Witamina E to grupa organicznych związków chemicznych, które rozpuszczają się w tłuszczach, a w ich w skład wchodzą tokoferole (T) i tokotrienole (T3). Związkiem głównym dla rodziny witaminy E jest tokol. W oleju lnianym znajduje się m.in. γ- tokoferol. Ze względu na swoją zdolność do zmiatania wolnych rodników jest określana jako „ochraniacz” (ang. protector). Badania prowadzone nad witaminą E wykazały, że zmniejsza rumień wywołany promieniowaniem UV oraz obrzęk. Widocznie poprawia napięcie postarzałej skóry, co zostało udowodnione w badaniach klinicznych. Udokumentowano znaczący spadek marszczenia się skóry. Może być to również związane z bardzo dobrymi właściwościami nawilżającymi tej witaminy.
Olej lniany i jego wykorzystanie
Ma świetne właściwości kondycjonujące włosy, zmniejsza przeznaskórkową utratę wody, dzięki czemu pośrednio nawilża, ma działanie regenerujące, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. W kosmetyce stosowany jest w produkcji kremów przeznaczonych do skóry tłustej, suchej, skłonnej do podrażnień oraz dojrzałej. Znajduje zastosowanie w produkcji m.in.: kremów, mydeł, maseczek, szamponów do włosów.
Olej lniany nie powinien być samodzielnie używany do masażu, ponieważ w wyższych stężeniach ma działanie wysuszające, można w tym celu łączyć go z olejem jojoba. Należy do olei schnących, w połączeniu z powietrzem tworzy twardą, elastyczną masę, trudną do zmycia.
W praktyce:
- W czystej postaci zamiast kremu, bądź pod krem.
- Jako dodatek do maseczek glinkowych i nawilżających.
- Jako serum regenerująco-oczyszczająco w połączeniu 1:1:1 np. z olejem z awokado i olejem konopnym, z dodatkiem 1% kwasu salicylowego (kwas powinien stanowić ok. 1% całego preparatu).
- Jako preparat do demakijażu ( aplikowany np. na wacik)
- Zamiast balsamu, aplikowany na jeszcze mokrą skórę ciała.
- Jako dodatek do suchych peelingów do ciała (np. kawowego)
- Jako regenerująca maska na włosy.
Olej lniany, o czym należy pamiętać
Powinien być przechowywany w lodówce, ponieważ jest wrażliwy na działanie wysokich temperatur.
W jakich produktach kosmetycznych znajdziemy olej lniany?
Mokosh „100% olej lniany”
Your Natural Side ,,100% naturalny olej lniany”
Resibo „Olejek do demakijażu”
Natura Siberica „Biały Cedr- szampon na objętość włosów”
Vis Plantis „Peeling cukrowo-solny z olejem arganowym i lnianym”
Svoje „Mydło lniane z olejem migdałowym”
Eco Lab „Baby Care- Krem do codziennej pielęgnacji dla dzieci od 0+”
LaLe „Masło różane z olejem lnianym”
Pierwszy olej za nami 😀 I chyba najlepszy w pielęgnacji twarzy i coraz szerzej wykorzystywany przez większych jak i mniejszych producentów naturalnych kosmetyków. Ewa zaraziła mnie olejem lnianym i teraz nie wyobrażam sobie wieczornego demakijażu bez niego. Mam nadzieję, że i Was trochę przekonamy do niego oczywiście, jeśli już nie jesteście w nim zakochane jak my. Jaki olej będzie kolejny hmmm niech to będzie mała niespodzianka…
Czy używacie oleju lnianego do pielęgnacji skóry? Jakiego oleju używacie najczęściej?
Bibliografia:
1. Kapusta, F.: Produkcja roślin oleistych i ich przetwórstwo w Polsce. Nauki Inżynierskie i Technologie, 3, 2011 114-129.
2. Burczyk H.: Uprawa lnu oleistego. Tygodnik Rolniczy, 11 kwietnia 2014. Dostęp w internecie: http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/uprawa/uprawa-lnu-oleistego/
3. Jabłońska- Trypuć A., Czerpak R., Fitosterole, ich aktywność terapeutyczna i kosmetyczna, Med. Est. i Przeciwstarz., 2006, nr 5, 152-159
4. Raszeja-Kotelba B, Placek W. Kliniczne i terapeutyczne spojrzenie na problem suchej skóry. Pol J Cosmetol 1999; 1: 2-9.
5. Szmurło A. Rola lipidów naskórkowych w prawidłowym funkcjonowaniu bariery naskórkowej. Dermatologica 2006; 7: 53-56.
6. Popis E., Ratusz K., Przybysz M., Krygier K., Sakowska A., Konarska M.: Światowa oraz polska produkcja lnu oleistego i oleju lnianego. Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego tom 15 (XXX), zeszyt 2, 2015: 106–116
7. Patent: Agnieszka Wójcik, Andrzej Krasucki, Modyfikowany olej lniany, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Opis Patentowy, 218322, Zgłosz. P. 390549 z 25.02.2010, Opubl. 28.11.2014
8. Bojarowicz H, Woźniak B. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, Probl. Hig. Epidemiol. 2008, 89(4), s. 471-475, Dostępny w internecie: http://www.phie.pl/pdf/phe-2008/phe-2008-4-471.pdf
9. Mińkowski, K.; Grześkowiak, S.; Jerzewska, M.; Ropelewska, M.: Charakterystyka składu chemicznego olejów roślinnych o wysokiej zawartości kwasów linolenowych. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 6 (73), 2010, 146-157
10. Bourre J-M.: Dietary omega-3 fatty acids for women. Biomed. Pharmacother., 2007, 61, 105-112.
11. Burdge G.C.: Metabolism of α-linolenic acid in humans. Prostag. Leukotr. Ess., 2006, 75, 161-168.
12. Janiszewska E.: Ekstrakcja nadkrytyczna w przemyśle spożywczym, Żywność. Nauka. Technologia, 2005, 4 (45), 5 – 16
13. Szymańska R., Nowicka B., Kruk J.: Witamina E — metabolizm i funkcje. Problemy Nauk Biologicznych, 2009, Tom 58, numer 1-2 (282-283), 2009, 199-210
14. Zielińska A., Nowak I., Tokoferole i tokotrienole jako witamina E. CHEMIK 2014, 68, 7, 585–591
15. http://biotechnologia.pl/kosmetologia/rola-witamin-w-kosmetykach,13245