Kolejny pyszny owoc i cudowny olej z jego pestek 🙂 Dziś fenomenalnie pachnący olej śliwkowy i jego zastosowanie w kosmetyce. Kto raz go powącha, przepadnie na zawsze :D.
Temat oleju śliwkowego przybliży Wam dziś Ewa Szerszon. Zapraszamy!
Śliwa Domowa, czyli Prunus domestica L. Wywodzi się z Chin, a najbardziej popularna jest w Europie i Ameryce Północnej. Uprawiana ze względy na swoje charakterystyczne owalne, mięsiste owoce o charakterystycznej fioletowej skórce, nazywane śliwkami węgierkami.
Owoce śliwy, mają bardzo duże właściwości prozdrowotne: regulują trawienie, przyspieszają przemianę materii, regulują ciśnienie krwi, obniżają poziom złego cholesterolu, działają przeciwmiażdżycowo, uszczelniają naczynia krwionośne, opóźniają procesy starzenia się skóry, a najnowsze badania potwierdzają, że naturalne ekstrakty ze śliwki i moreli niszczą komórki nowotworowe, nie naruszając przy tym zdrowych komórek.
Śliwka węgierka jest bogatym źródłem witaminy A, B (B1, B2, B3, B6, B9), C, E, K, minerałów (cynk, fosfor, potas, sód, wapń, żelazo).
Skoro owoc śliwy ma tak wszechstronne właściwości to jakie może mieć olej, który pozyskiwany jest z nasion z wnętrza pestki śliwki? Przekonajmy się o tym ☺
Olej śliwkowy charakterystyka
Jest to olej tłoczony na zimno, o zabarwieniu ciemno – żółtym i charakterystycznym pięknym marcepanowo- migdałowym zapachu, dzięki któremu stosowany jest często w aromaterapii.
Skład:
– NNKT : kwas oleinowy 70%, kwas linolowy 21%
– tokoferole (witamina E)
– fitosterole
– beta- karoten
NNKT odbudowują płaszcz lipidowy naskórka, normalizują metabolizm skóry, regulują pracę gruczołów łojowych, redukują zaskórniki, regenerują uszkodzony naskórek, łagodzą podrażnienia i stany zapalne, uelastyczniają i zmiękczają.
Tokoferole (witamina E) działa antyoksydacyjnie, czyli neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.
Fitosterole wykazują działanie przeciwzmarszczkowe, mają wpływ na poprawę elastyczności naskórka, przyspieszają gojenie, łagodzą skórę wrażliwą i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.
Beta-karoten normalizuje pracę gruczołów łojowych, działa antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo.
Olej śliwkowy w kosmetyce
W kosmetologii znalazł zastosowanie nie tylko dzięki właściwościom aromatycznym, ale przede wszystkim właściwościom pielęgnacyjnym.
Ze względu na dużą zawartość NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), a co za tym idzie dużą użyteczność kosmetyczną, został okrzyknięty bioolejem.
Olej z pestek śliwki ma lekką, jedwabistą konsystencję, szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze, dzięki czemu jego stosowanie to czysta przyjemność 😉
Idealny dla skóry wrażliwej, dojrzałej, zaniedbanej, problematycznej, trądzikowej – w skrócie jest to olej dla każdego z nas ☺
Olej z pestek śliwki w praktyce:
– w czystej postaci zamiast kremu
– dodatek do kremu, balsamu, masła
– jako serum na zniszczone końcówki włosów lub jako maska na włosy (30 min. w czepku)
– jako serum regenerujące płytkę paznokcia
– w połączeniu z cukrem jako peeling do ust, czy ciała
Olej śliwkowy znajdziesz w kosmetykach: (podlinkowane)
1. Ministerstwo Dobrego Mydła – Olej z pestek śliwki
2. Hagi – Naturalny srub z olejem z pestek śliwki i olejem jojoba
3. Ministerstwo Dobrego Mydła – balsam śliwka
4. Ministerstwo Dobrego Mydla – peeling śliwkowy
5. Plantea – Masło śliwkowe do ust
6. La-le – krem śliwkowo- różany z koenzymem Q10
Olej śliwkowy to jest nasz ostani hit, oczywiście poza olejem konopnym, który jest niezwyciężonym numerem jeden. Poza pięknym i apetycznym zapachem olej śliwkowy ma cudowne działanie. Odpowiedni jest dla każdego rodzaju skóry niezależnie od wieku, czyli powtórzymy, że jest to olej dla każdej z nas!
Znacie olej śliwkowy? Używacie go samodzielnie, czy jako dodatek do np. do kremu?
BIBLIOGRAFIA:
- Bojarowicz H, Woźniak B. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę. Probl Hig Epidemiol 2008.
- Lamer-Zarawska E, Chwała C, Gwardys A. Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej. Wyd Lek. PZWL, Warszawa 2012.
- Walczak-Zeidler K., Felczak-Guzik A., Nowak I.: Oleje roślinne stosowane jako surowce kosmetyczne – leksykon. Cursiva, Kostrzyn 2012.
- Gibka, J., Oleje roślinne stosowane w kosmetykach, Rynek Chemii Gospodarczej i Kosmetyków, 10: 18-21, 2004.
- Rotkiewicz D, Konopka I, Tańska M. Barwniki karotenoidowe i chlorofilowe olejów roślinnych oraz ich funkcje. Rośliny oleiste 2002; 23(1)