Tyle się zastanawiałyśmy jaki kolejny olej wybrać, aby szerzej Wam go opisać, że zajęło nam to dłużej, niż przewidywałyśmy. Ale już możemy go przedstawić, a będzie to olej z opuncji figowej. Sama opuncja figowa wykorzystywana jest w wielu dziedzinach naszego życia i jest bardzo cennym surowcem. Nam również kojarzy się z wymarzonymi wakacjami w Ameryce Południowej 🙂
Ogólna charakterystyka
Opuncja Figowa ( Opuntia ficus-indica) zwana także figą indyjską, prawdopodobnie dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, który przywiózł ją z Ameryki Południowej, będąc pewnym, że był właśnie w Indiach. Opuncja figowa należy do gatunku kaktusów, pierwotnie uprawiana była w Meksyku, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, teraz także w Australii, Afryce oraz Indiach. Roślina ta posiada liście przekształcone z łodyg, które są mięsiste i zaopatrzone w kolce. Gatunek ten głównie uprawiany jest dla owoców, które są owalnego i lekko wydłużonego kształtu, przyjmują barwę od zielonej poprzez pomarańczową, aż do intensywnie czerwonej, natomiast miąższ owocu jest soczysty z licznymi nasionkami.
Ze względu na dobroczynne działanie opuncja figowa od wieków wykorzystywana jest w celu łagodzenia wielu schorzeń i chorób np. skórnych (oparzenia, owrzodzenia, skaleczenia), reumatyzmu, niestrawności, nieżytu żołądka, marskości wątroby, astmy, duszności. Badania wykazują także, że sprzyja spadkowi poziomu cholesterolu i redukcji masy ciała.
Oczywiście my tradycyjnie skupimy się na jej właściwościach kosmetycznych, a konkretnie na właściwościach oleju, który jest pozyskiwany z nasion opuncji.
Pozyskiwanie oleju, działanie, aktywne składniki
Nie bez przyczyny olej z opuncji figowej nosi miano najdroższego oleju na świecie! Jego pozyskiwanie jest bardzo żmudne i czasochłonne ze względu na małą zawartość oleju w pestkach, z których tłoczony jest docelowy produkt. W celu uzyskania 1 litru oleju potrzebnych jest aż 1 milion pestek owocu opuncji! Wytłoczony olej ma charakterystyczny zapach i zielonkawy kolor.
Nie jedna osoba pomyśli, w takim razie, po co się męczyć? Zbierać te pestki? Skoro proces tłoczenia jest tak mało wydajny? Otóż Kochani! Olej ten, jest najcudowniejszym olejem anti-aging! Określany jako naturalny botoks, stosowany w czystej postaci (czysty 100% olej) może zdziałać cuda.
Skład:
- Fitosterole
- Witamina E
- Nienasycone Kwasy tłuszczowe Omega 6 ( w tym kwas linolowy)
- Cynk
- Magnez
- Fosfor
- Potas
- Wapń
- Żelazo
Jak działa na naszą skórę:
- koi
- łagodzi
- regeneruje
- działa przeciwzmarszczkowo ( po zastosowaniu czuć wyraźne napięcie skóry)
- nawilża
- wyrównuje koloryt skóry
- zapobiega utracie wody z naskórka
- działa przeciwzapalnie
- wzmacnia układ odpornościowy w skórze
Olej z opuncji figowej idealnie sprawdzi się w pielęgnacji nawet najbardziej delikatnej skóry, szczególnie polecany jest na okolice twarzy, szyi, dekoltu, a nawet okolice oczu.
W praktyce
Zdecydowanie zachęcamy do stosowania tego oleju w czystej postaci, na wcześniej zwilżoną skórę np. hydrolatem różanym. Można też stosować ten olej w połączeniu z kwasem hialuronowym lub ulubionych kremem. Świetnie się sprawdza także jako regenerujące serum do paznokci i końcówek włosów.
Kosmetyki z olejem z opuncji figowej
1. Lale – krem do twarzy z olejem z opuncji figowej
2. Your Natural Side – 100% olej z opuncji figowej
3. Ministerstwo Dobrego Mydła – 100% olej z opuncji figowej
4. Manufaktura Natura – naturalny krem z opuncją figową i różą
5. Naturalis- krem pod oczy z olejem z opuncji figowej
6. Bielenda Botanic Spa Rituals – krem przeciwzmarszczkowy opuncja + aloes
7. GlySkinCare Organic– peeling solny z organicznym olejem z opuncji figowej
8. GlySkinCare– maska do włosów z olejem z opuncji figowej
9. GlySkinCare– szampon do włosów z olejem z opuncji figowej
Mamy nadzieję, że powyższymi informacjami zachęciłyśmy Was do zakupu tego oleju. Pamiętajcie jednak, żeby pielęgnacja tym produktem przyniosła oczekiwane efekty wybierajcie olej najlepszej jakości ☺ 100%, czyli tłoczony na zimno, nierafinowany oraz bez dodatków.
Znacie olej z opuncji figowej? Używacie go podczas codziennej pielęgnacji?
Bibliografia
- Cieślik E., Cieślik I., Bartyzel K.: Wartość odżywcza i właściwości prozdrowotne opuncji figowej (Opuntia ficus- indica Mill.) Post Fitoter 2016; 17(3):213-217.
- Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczyk E., Niedworok J.: Fitoterapia i leki roślinne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Walczak-Zeidler K., Felczak-Guzik A., Nowak I.: Oleje roślinne stosowane jako surowce kosmetyczne – leksykon. Cursiva, Kostrzyn 2012.
- Van Wyk B.E., Wink M.: Rośliny lecznicza świata. MedPharm Polska, Wrocław 2008.